سلامتی

۵ فایده یوگا

فواید بسیاری در ورزش یوگا وجود دارد. بسیاری افراد نمی‌دانند که این ورزش برای آنها چقدر می‌تواند مفید باشد. دراینجا به بررسی ۵ فایده اساسی یوگا می‌پردازیم.

فواید حاصل از یوگا :

  • انعطاف پذیری بدن را بهبود می‌بخشد :

بدست آوردن انعطاف پذیری ، یکی از اولین و مهمترین مزایای یوگا می‌باشد. پیشرفت ، معمولا تدریجی صورت می‌گیرد، بنابراین در لمس انگشتان پا یا خم کردن کمر از پشت عجله نکنید. اگرچه ، چنانچه مدتی بیش از حد بر تمرینتان تکیه کنید،  متوجه می‌شوید که به آرامی ماهیچه‌هایتان نرم خواهد شد و دردهایتان پس از چند جلسه از بین خواهد رفت.

  • فشار خون را کاهش میدهد :

فشار خون بالا یک حالت طولانی مدت است که میتواند وخیم تر و بیشتر شود. به ویژه هنگامی که به طور مکرر اتفاق افتاده و ادامه می‌یابد. دو مطالعه ثابت کرده‌اند که ورزش یوگا به واقع میتواند در تنظیم فشار خون کمک کننده باشد. در یکی از این مطالعات یک کاهش خون ۲۶ درصدی در فشار خون سیستولیک و یک کاهش خون ۱۵ درصدی در فشار خون دیاستولیک دیده شد.

  • وضعیت و حالت بدنتان را بهبود می‌بخشد :

سر انسان را می‌توان با یک توپ بولینگ مقایسه نمود، که تقریبا بزرگ ، سنگین و گرد می‌باشد. هنگامیکه متعادل و به طور مناسب بر روی یک ستون فقرات راست قرار میگیرد، فشار بر روی عضلات پشت و گردن شما را می‌کاهد. چنانچه سعی کنید آن را چند سانتی‌متر به جلو یا عقب حرکت دهید، احتمال دارد عضلاتتان را تحت فشار قرار دهید. چنانچه سرتان را به مدت ۱۲ ساعت یا بیشتر خم نگه دارید، خستگی تنها مشکلتان نخواهد بود، بلکه بافتهای مفاصلتان نیز دچار مشکل خواهد شد. وضعیت بد بدن مشکل‌ساز است. به همین دلیل است که تصحیح کردن وضعیت بدنتان که یک مزیت ورزش یوگا می‌باشد، بسیار به سود شما خواهد بود.

  • جریان خون شما را بهبود خواهد بخشید:

یوگا جریان خون را افزایش می‌دهد. معمولا تمرینات آرام بخشی که در طی ورزش یوگا یاد گرفته‌اید، موجب افزایش گردش خون ، به خصوص در اندامهای تحتانی مثل دست و پا می‌شود. بنابراین، اکسیژن رسانی در سلولها بیشتر خواهد شد که عملکرد بدن را بهبود می‌بخشد.

حرکات پیچ و تابدار افزایش جریان خون وریدی را از اندامهای داخلی به همراه دارد و باعث می‌شود خون تازه به داخل اندامها پس از آزاد کردن اندام از حالت خمیده و تابیده، جریان یابد.

حرکات معکوس مانند نگه داشتن شانه ، نگه داشتن دست و سر باعث ورود و خروج راحت خون از لگن و پاها شده که می‌تواند برای گردش به قلب، به راحتی بازگردد.

  • باعث ایجاد قدرت عضلانی می‌شود :

عضلات قوی نه تنها برای کمک به داشتن ظاهری خوب مفید است، بلکه دارای مزایای مختلف سلامتی دیگر نیز می‌باشد. آنها فرد را از داشتن درد پشت ، آرتریت و یا سقوط‌های مکرر در افراد سالخورده محافظت می‌نمایند.

زیبایی ایجاد قدرت عضلانی از طریق یوگا، این است که شما با انعطاف پذیری بدن آن را متعادل سازید. اگر شما به طور منظم به باشگاه می‌روید، ممکن است بخواهید ورزش یوگا را هم امتحان نمایید تا بدین ترتیب بتوانید انعطاف پذیری عضلانی بدن خود را بهبود بخشید.

  • روابط را بهبود می‌بخشد :

شاید تعجب‌آور باشد ولی ورزش یوگا می‌تواند روابط‌تان را بهبود بخشد. تمرین مدام یوگا با ایجاد همدردی ، دلسوزی و آرامش و دوستی همراه می‌باشد. با این ویژگی‌ها ، احتمالا با افراد بیشتری ارتباط برقرار خواهید کرد. شما هرگز نمی‌دانید که حتی ممکن است روابط شکست خورده‌تان را نیز با یوگا بهبود بخشید.

 

فواید یوگا

مترجم : مریم قندی

منبع : www.positivemed.com

برچسب ها
مشاهده بیشتر
تبلیغات در نوین زی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + سیزده =

بستن