زنگ تندرستیسلامتی

بهبود هماهنگی بینایی-حرکتی در کودکان با انجام ۵ تمرین ساده

ایجاد یکپارچگی در حرکات چشمی کودکان به تدریج و با بهبود محرک‌‌های اولیه در بدنشان، رخ می دهد، یعنی هنگام دیدن اشیاء میتوانند کم کم به آنها واکنش نشان دهند. در اکثر کودکان هماهنگی بصری در حالت طبیعی، همزمان با حرکات بدنی اتفاق افتاده و به عبارت دیگر آنها می‌توانند هنگام دیدن یک شیء و نشان دادن عکس العمل نسبت به آن هماهنگی برقرار نمایند. یک نام مشترک برای این اتفاق -هرچند نه به صورت جامع- هماهنگی دست و چشم یا همان هماهنگی بینایی-حرکتی است که اغلب به زمانی که کودکان در فعالیت های مختلف جسمانی شرکت می‌کنند اشاره دارد.
به عنوان مثال گرفتن توپ، تکیه بر هماهنگی بینایی-حرکتی داشته و در آن کودک می بایست قادر باشد نشانه بصری را دریافت کرده و توپ را در حال آمدن به سمت خودش ببیند تا بتواند در نهایت آن را بگیرد.

در حالی که در اکثر کودکان هماهنگی بینایی-حرکتی به صورت طبیعی اتفاق می‌‌افتد، برخی دیگر ممکن است از همسالان خود عقب افتاده و یا با اختلالاتی از این قبیل مواجه شوند که بر توانایی آنها در پاسخ دادن به محرک‌ها تاثیر می‌گذارد.

هنگامی که این اتفاق می‌افتد فهمیدن این اختلال و حد آن بسیار اهمیت دارد و اینکه بتوان راهی برای مبارزه با آن یافت تا بتوانیم این خصیصه را بهبود بخشیم. خوشبختانه فعالیت‌های زیادی وجود دارد که کمک می‌کند تا کودکان قادر به پاسخ به محرک‌های چشمی متناسب با سنشان باشند. این فعالیت ها را می توان در مدرسه، در خانه و یا با یک متخصص حرفه ای انجام داد.

راهکارهایی برای بهبود هماهنگی بینایی-حرکتی :

  • برش اشکال با قیچی :

برای کودکانی که با مشکلاتی در زمینه مهارت های حرکتی دست و پنجه نرم می کنند، تمرین کردن الگوهای خاص با قیچی، راهی عالی برای کمک به کنترل دستها می باشد. با اشکال ساده شروع کنید و سپس طرح‌های پیچیده تر را امتحان کنید.

بریدن الگو با قیچی
بریدن الگو با قیچی
  • بازی های پرشی :

کودک را وادار کنید فعالیت‌های فیزیکی مثل پریدن از روی طناب، بالا و پایین پریدن یا جهش از پایی به پای دیگر و غیره را انجام دهد. سپس کارتهای تصویردار را جلوی آنها نگه داشته و از آنها بخواهید بگویند چه تصویری می‌بینند. این کار باعث می‌شود آنها بتوانند روی یک مورد خاص تمرکز کنند، هنگامی که بدنشان درگیر حرکت می باشد.

فواید اوریگامی
فواید اوریگامی
  • اوریگامی:

زیبایی تنها خصوصیت کاغذهای اوریگامی نیست، بلکه دستانی ماهر می‌خواهد تا بتوانند به درستی این اشکال را درست کنند. با وادار کردن کودکان در تلاش برای ساخت طرح های اوریگامی ساده، مهارت های حرکتیشان را تقویت کرده و در عین حال به آنها یاد ‌دهید که چطور این مهارت‌ها را در جهت خاص هماهنگ کرده و در نهایت به نتیجه مورد نظر خود برسند.

  • توپ بازی کردن:

توپ های کمی بزرگ و نرم را امتحان کنید، کاری کنید که گرفتن توپ آسان تر شود و اعتماد به نفسشان با این کار بالا رود. با این بازی به کودکان کمک کنید تا برقراری هماهنگی بین چشم ها و دست ها را تمرین کنند. علاوه بر این، این بازی با اشیاء مختلف به کودکان کمک خواهد کرد که یاد بگیرند چطور فشار مناسب را جهت گرفتن اشیاء مختلف وارد کنند تا بتوانند آن را بگیرند و دوباره رها سازند.

  • بازی با چراغ قوه :

 چراغ ها را کم یا خاموش کرده و در یک اتاق تاریک روی یک دیوار چراغ قوه را روشن کنید و در جهات مختلف تکان دهید. به کودک خود یک چراغ قوه دهید و بخواهید که حرکات چراغ قوه را با شما دنبال کند. این کار به او کمک خواهد کرد که مهارت‌های ردیابی چشم و توانایی‌اش را در پاسخ به نشانه های حرکتی تقویت نماید.

درمانگرانی که با بیماران مبتلا به اختلال در هماهنگی بینایی-حرکتی در تماسند اغلب می‌توانند درمان هایی را پیشنهاد دهند که در واقع برای کودکان با این مشکل تجویز می‌شود.

برای انجام این کار آنها می‌بایست کودک را به درستی ارزیابی کنند که ببینند آیا دچار این اختلال است یا خیر؟ اگر هم دچار شده این اختلاف چقدر است و تا چه میزان آنها را گرفتار کرده است؟ یک ارزیابی قابل قبول برای این کار Beery NMI است که نوعی تست هماهنگی بینایی-حرکتی است که توانایی آنها را در پاسخ به مسائل حرکتی-بصری در سن دو سالگی می‌سنجد.

محتوای این تست یک کپی تصویری هندسی است که تلاش می کند فرد اشکال مختلف را از ساده به پیچیده کپی کرده تا بتواند توانایی‌اش را در هماهنگی عملکرد حرکتی-بصری سنجیده و در صورت نیاز، برنامه درمانی خود را برای بهبود آن پیشنهاد دهد.

لازم به ذکر است، این تست، تستی ایده آل برای روانشناسان، مشاوران مدارس، متخصصان معلولان، معلمان و دیگر کارشناسان در این زمینه می باشد.

مترجم : مریم قندی

منبع : www.positivemed.com

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر
تبلیغات در نوین زی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 12 =

بستن