زنگ تندرستیسلامتی

باور داشته باشید یا نه، دندان‌ شیری کودکتان می‌تواند زندگی او را نجات دهد! یاد بگیرید چطور و چگونه!

کودک شما در حال تجربه مقطعی جادویی است که آغاز دوران بزرگسالی محسوب میشود. گام اول بدن کنار نهادن دندان‌ شیری و دوران خردسالی است که با جایگزین شدن دندان‌های دائمی همراه است که از آن پس می‌بایست مابقی عمر خود را با آن سر کنید. با این حال، صبر داشته باشید، قبل از آنکه آن مرواریدهای سفید را دور بیندازید، بدانید که آنها ممکن است روزی زندگی کودک شما را نجات دهند و به او کمک کنند.

یک لحظه صبر کنید، چطور یک دندان‌ شیری کوچک می‌تواند این چنین کمک کننده باشد؟

هر دندان از سلول‌های میکروسکوپی بسیاری تشکیل شده است. در سال ۲۰۰۳ پزشکی در دانشگاه پنسیلوانیا دریافت که دندان‌ها حاوی یک سلول بسیار مفید بنام سلول بنیادی می‌باشند. این سلول‌های بنیادی بسیار قدرتمندند، زیرا می‌توانند ریشه و بنیان هر سلولی از هر نوع در بدن باشند.

  • چگونه دندان‌ شیری می‌تواند یک زندگی را نجات دهد؟

بیشتر از ۳۰ سال است سلول های بنیادی برای کمک به درمان بیماری‌های مختلف مثل لوسمی و لنفاوی مورد استفاده قرار میگیرند. همچنین تحقیقات زیادی در مورد استفاده از سلول‌های بنیادی برای درمان مشکلات عصبی (مانند پارکینسون و آلزایمر)، آسیب مغزی نخاعی، بیماری‌های نقص قلبی، ناهنجاری‌های خونی، نابینایی، اختلالات پانکراس و بسیاری موارد دیگر انجام شده است. چالش این تحقیقات درباره سلول‌های بنیادی منبع، آنها می‌باشد. یافتن سلول‌های بنیادی سازگار می‌تواند در این باره چالشی اساسی باشد.

اکثر سلول‌های بنیادی در درمان های فعلی، با استفاده از مغز استخوان اهدا کننده می‌باشند که می‌تواند بسیار محدود باشد. منبع بعدی دیگر سلول‌های بنیادی حیاتی، بند ناف جنینی است که تازه متولد می‌شود. اگرچه، این روش برای بسیاری افراد ممکن است کمی تهاجمی به نظر برسد.

دندان‌ها از طرف دیگر، بطور طبیعی به علت بخشی از فرآیند رشد می‌افتند و جالب است بدانید اینها حاوی سلول‌های بنیادی باور نکردنی هستند. مزیت این روش آن است که بیشتر مردم جمع‌آوری دندان را مانند دیگر روش‌ها تهاجمی نمی‌دانند و تمایل بیشتری به این کار نشان میدهند.

هنگامیکه شما دندان‌های کودکتان را نگاه می‌دارید، در واقع سلول‌های بنیادی آنها را حفظ می کنید و در واقع سلولهای بنیادی سازگار با بدن آنها را نگهداری مینمایید. این کار یک بیمه عالی برای شرایط ناگوار و پیش‌آمدهای دشوار در زندگی آینده آنها محسوب خواهد شد.

نگه داشتن دندان شیری
نگه داشتن دندان شیری
  • آیا می‌توان این دندان‌ها را در کشو یا کمد نگه داشت ؟

در حالیکه گذاشتن دندان‌ شیری در یک پاکت و سپس کشو ممکن است راحت باشد، اما متاسفانه این فرآیند مزایای پزشکی مشابهی را در اختیار ما قرار نمی‌دهد. هنگامیکه یک دندان می‌افتد، سلول آن نیز بلافاصله می‌میرد، بنابراین سلول‌های بنیادی می‌بایست قبل از اینکه بمیرند، برداشته شوند. با توجه به محدودیت‌های زمانی دندان‌ها توسط یک پزشک کشیده شده و سپس برای پردازش به آزمایشگاه می‌روند. روند پردازش آنها بطور کلی شامل استخراج سلول‌های بنیادی از دندان‌ها و سپس رشد آنها در یک محیط کشت و در نهایت ذخیره آنها در دمای بسیار سرد تا حدود ۱۰۰ درجه فارنهایت زیر صفر می‌باشد.

یک دندانپزشک می‌تواند یک دندان لق یا یک دندان عقل یا دائمی را کشیده و از آن برای برداشت سلول‌های بنیادی استفاده کند. با این حال، فکر نکیند که فرزندتان بتواند منتظر بماند تا هرگاه به سلول‌های بنیادی نیاز داشته باشد، دندانش را بکشد. سلول‌های بنیادی قدرت خود را با بالا رفتن سن از دست می‌دهند.

با وجود اینکه سلول‌های بنیادی حاصل از دندان‌ شیری کودکان بسیار قدرتمند است، اما مادامیکه بزرگ می‌شوید، این سلول‌ها دیگر همانند قدیم که بسیار قدرتمند بوده‌اند، نبوده و نگهداری شان سودی ندارد.

  • پس چگونه می‌توانید شروع کنید؟

آزمایشگاه ها و لابراتورهای متعددی استخراج اینگونه دندان‌ها و ذخیره سازی سلول‌های بنیادی دهان را عرضه و مهیا می‌سازند. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید تماس با دندانپزشکتان و دریافت توصیه‌های او در این رابطه می‌باشد.

شما همچنین می‌توانید به آزمایشگاه‌های مخصوص این کار نیز سری بزنید. آنچه اهمیت دارد این است که در نظر داشته باشید که این سلول‌های ارزشمند چقدر می‌توانند برای آینده فرزند شما اهمیت داشته باشد و اینکه بخواهید بهترین بیمه و تضمین سلامت زندگی آنها را با بدن خودشان و سلول‌های خودشان رقم بزنید.

مترجم : مریم قندی

منبع : www.positivemed.com

برچسب ها
مشاهده بیشتر
تبلیغات در نوین زی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + چهارده =

بستن