غذا

نمی توانید از مواد غذایی ناسالم دل بِکنید؟!

آیا به مصرف مواد غذایی ناسالم اعتیاد پیدا کرده اید اما دلتان میخواهد از این عادت بد دست بردارید؟ دل کندن از برخی مواد غذایی ناسالم همچون فست فودها، مشکلی است که بسیاری افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. اما عواقب حاصل از مصرف این غذاها نیز مشکلی است که می تواند خیلی زود گریبان گیر فرد شود. بروز انواع بیماری ها، چاقی و ارزش غذایی پایین از جمله مواردی است که باعث می شود ترغیب شوید مواد مغذی تر را جایگزین مواد غذایی ناسالم کنید.

اگر واقعا چنین خواسته ای دارید، پس باید نکاتی را که در ادامه به آنها اشاره می کنیم، دنبال کرده تا عادت های غذایی تان را از ناسالم به سالم تغییر دهید.

سالاد سالم
  • برای سالادتان سسی بدون چربی و خامه در نظر بگیرید

سالاد قطعا گزینه ی سالمی است، البته به شرطی که به آن سس های خامه ای و چرب اضافه نکنید! سس های خامه ای حاوی کالری و چربی بالایی هستند. پس سس های سرکه ای را انتخاب کرده تا کالری اضافه ای وارد بدنتان نشود.

  • پیتزا را خودتان در خانه درست کنید

اگر پیتزا را خودتان در خانه درست کنید، می توانید سبزیجات تازه ی بیشتری روی آن ریخته و همینطور پنیر پیتزای کم چرب به آن اضافه کرده یا حتی پیتزا را بدون پنیر درست کنید.

  • از پنیر کمتری استفاده کنید

اگر دوست دارید از پنیر در غذاها استفاده کنید، پس پنیر کاتیج یا توفو را جایگزین دیگر پنیر ها کنید. اگرچه بهتر است که تا جایی که می توانید از پنیر کمتری استفاده کنید.

  • اسموتی

این گفته که اسموتی فقط برای صبحانه می باشد، یک افسانه است؛ شما می توانید هر زمان که خواستید آن را جایگزین یک ماده غذایی ناسالم کنید.

برای اینکه مواد مغذی تعادل بهتری داشته باشند و برای مدت زمان طولانی تری سیر بمانید، اسموتی باید ترکیب مناسب از کربوهیدرات ها، پروتئین و چربی های سالم باشد.

  • به جای سرخ کردن، گریل کنید

توصیه می شود که همبرگرها را به جای سرخ کردن در روغن، گریل کنید. می توانید برای پخت گوشت نیز از پخت معمولی، جوشاندن یا گریل کردن استفاده کنید.

نان سبوس دار
نان سبوس دار
  • نان سبوس دار به جای نان سفید

نان سبوس دار بهترین جایگزین برای نان سفید است. همچنین این گزینه سالم به این علت که فیبر بیشتری دارند، باعث هضم بهتر هم می شود.

  • چیبس و سیب زمینی سرخ کرده

همه ی ما با دیدن سیب زمینی سرخ کرده دهانمان آب می افتد!!! و وقتی شروع به خوردن میکنیم سخت می توانیم از آن دل بکنیم، پس برای اینکه زیان کمتری به خود وارد کنیم کافیست هر چند وقت یکبار به سراغ این مواد غذایی برویم، یا اینکه سعی کنیم سیب زمینی های ضخیم تر را انتخاب کرده زیرا آنها روغن کمتری جذب می کنند.

  • ذهنتان را با مقدار کم عادت دهید

همیشه سعی کنید فقط یک بار برنج سرو کنید. انجام چنین کاری شما را از نظر ذهنی آماده می کند تا کالری کمتری دریافت کنید.

  • شیرین کننده های طبیعی را جایگزین شکر کنید

به جای استفاده از شکر فرآوری شده ، شکر خام مصرف کنید. شیرین کننده های طبیعی را می توانید از بین میوه ها و سبزیجاتی که حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی هستند انتخاب کرده تا بدنتان سرشار از انرژی شود.

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر
تبلیغات در نوین زی

مطالب مشابه

1 thought on “نمی توانید از مواد غذایی ناسالم دل بِکنید؟!”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − یازده =

همچنین ببینید

بستن
بستن